Daily Archives:

Fati i Maqedonisë varet nga shqiptarët

Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bashkimin Evropian, Blerim Reka, gjatë një interviste dhënë “Zërit” ka thënë se për dallim nga grekët, bullgarët dhe serbët vetëm shqiptarët nuk u mohojnë asgjë Maqedonisë dhe maqedonasve. Sipas tij, sado paradoksale që duket fati i Maqedonisë varet prej shqiptarëve, shkruan sot, gazeta Zeri. Kriza në Maqedoni është peng i gjyqësisë…

‘Shqipëria e Madhe’, propagandë ruso-serbe

Kreu i partisë më të madhe shqiptare në Maqedoni, Ali Ahmeti, thotë se askush nuk duhet të ketë frikë nga fuqizimi i shqiptarëve dhe se përkundrazi stabiliteti në këtë shtet reflektohet edhe në Kosovë, edhe në Shqipëri Faktorizimi i shqiptarëve si komb shtetformues dhe krijimi i këtij realiteti të ri në Maqedoni nuk duhet ta…

Maqedonia vendos për të ardhmen AKTUALE

Rreth 1.8 milion votues janë ftuar të deklarohen të dielën për Marrëveshjen me Greqinë, që parasheh riemërtimin e vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, me çka do t’i jepej fund kontestit 27-vjeçar me fqinjin jugor. Njohësit e çështjeve politike në Maqedoni vlerësojnë se referendumi i së dielës paraqet një shans historik, i cili do…

Shënohet viktima e parë nga i ftohti në Shqipëri

Moti i keq dhe temperaturat e ulëta kanë shënuar viktimën e parë në vendin tonë. Në fshatin Ravonik të Korçës është gjetur një person i pajetë në rrugë. Viktima mendohet se ka humbur jetën si pasojë e të ftohtit, raporton ABC News, duke sqaruar se bëhet fjalë për 55-vjeçarin me iniciale J.P. Sipas policisë, 55-vjeçari…

Ben Blushi dorëhiqet nga LIBRA

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, themeluesi i LIBRA-s, Ben Blushi, është tërhequr nga drejtimi i kësaj force politike. Përmes një shkrimi në rrjetet sociale Blushi bën me dije se fillimisht ka premtuar se LIBRA nuk do të ishte kurrë partia e tij, duke paralajmëruar largimin nga skena politike. Më poshtë shkrimi i plotë: PËRSE TËRHQEM…

Kush ishte i madhi Dritëro Agolli?

Poeti, publicisti dhe shkrimtari i madh, Dritëro Agolli, ndërroi jetë sot në spitalin universitar Shefqet Ndroqi, ku po kurohej prej 8 ditësh ga një sëmundje në mushkëri. Agolli la pas një pasuri të jashtëzakonshme për letërsinë shqipe. Por kush ishte Dritëro Agolli? Shkrimtar, publicist, veprimtar shoqeror, anetar i Akademise se Shkencave te Shqiperise. Lindi ne…

1 2 3