Daily Archives:

Valon Bela vulos shqip

Drejtori ekonomik i Klinikës Universitare të Gjinekologjisë, Valon Bela sot ka vulos shqip. Ai në profilin e tij ne Facebook thotë se edhe në Klinikën Gjinekologjike ka filluar inplementimi i dygjuhësisë. “Ka filluar implementimi i dygjuhësisë si rezultat i miratimit të Ligjit për Gjuhët. Klinika Universitare e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës tanimë vulos edhe me gjuhën…

Mbi 75 për qind e punëtorëve me kontrata të përkohshme

Sigurimi i një vendi të punës në Kosovë, në vendin me papunësinë më të lartë në Evropë, vazhdimisht është një proces i vështirë. Por, edhe pas gjetjes së një pune, mbetet sfidë të arrihet deri te dokumenti apo kontrata që siguron qëndrueshmëri në punë. Sipas të dhënave zyrtare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, 28.8…

Shtetasi shqiptar arrestohet në Bllacë

Policia e Maqedonisë njofton se në vendkalimin kufitar Bllacë është arrestuar një person i cili kërkohej nga Interpoli i Zvicrës. “Më 06.04.2019 në orën 16:00 në vendkalimin kufitar Bllacë gjatë daljes në Republikën e Maqedonisë së Veriut është arrestuar A.E. (24) nga Shqipëria”, njoftojnë nga MPB. A.E. u arrestua në bazë të kërkesës së Interpolit…

S’ka shtesa për fëmijët as në 2019,t-ën

Ani pse vitin që lamë pas u miratua një rezolutë për shtesa të fëmijëve, ata nuk do ta marrin këtë vit. Sipas, komisionit për shëndetësi, punë dhe mirëqenie sociale, Ministria e udhëhequr nga Skender Reçica ende nuk e ka hartuar legjislacionin përkatës. Këtë kërkesë deputetja e AAK-së, Donika Kadaj Bujupi e bërë vitin e kaluar.…