Author Ragip Curri

🔥Pjeket Franca, temperatura deri në 45 gradë😳

Rekordet e temperaturave të larta, të cilat zakonisht shënohen në pjesën e dytë të korrikut ose në fillim të gushtit, pritet të thyhen në disa pjesë të Evropës gjatë kësaj jave pasi një valë e pashembullt dhe potencialisht vdekjeprurëse e vapës do ta përfshijë kontinentin, thonë meteorologët. Ekspertët e motit presin që rekordet e mëparshme…

Nga 1 Janari 2020, më e lehtë të punosh në Gjermani

Të premten, Këshilli Federal në Gjermani do të trajtojë paketën e emigracionit. Javën e parë të qershorit, ligji mbi emigracionin e fuqisë punëtore të kualifikuar u miratua në parlamentin Gjerman dhe në fund të muajit, ai kalon edhe në këtë hallkë të fundit, ndërsa paketa ligjore pritet të hyjë në fuqi në 1 janar 2020.…

Aksion i madh policor në Luboten të Shkupit

Në orët e para të mëngjesit është zhvilluar një aksion i madh policor, aksioni mësohet të jetë në fshatin Luboten të Shkupit. Sipas informacioneve të para nga tereni mendohet se aksioni është duke u zhvilluar për shkak të duhanit dhe kontrabandës së paligjëshme. Autoritetet ende nuk kan dalur me qëndrim zyrtar gjatë ditës pritet konfirmim…

Edhe sot mot me diell, këto janë temperaturat

Ky është parashikimi i motit për sot. Kjo javë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë meteorologjike do të krijojë kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Kjo situatë e paqëndrueshme meteorologjike do të vijoj edhe gjatë ditës së sotme, më tej pritet stabilizim i motit dhe masa…

Banorët e Hanit të Elezit që pritën të parët ushtarët e KFOR’it përshkruajnë emocionet 20 vjet pas

78-vjeçari Idriz Hoxha nuk arrin të përshkruajë me fjalë momentin kur nga kampi i Stankovecit në Maqedoninë e Veriut, 20 vjet më parë, dëgjoi për vendimin e NATO-së që të intervenojë në Kosovë. Ai, bashkë me familjen, kishte përjetuar gëzim të madh, e pa menduar gjatë, pavarësisht vështirësive, thotë se në këmbë u nisën drejt…

Gjermania do të vazhdojë përkrahjen e Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim delegacionin gjerman të kryesuar nga zëvendës presidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, me të cilët ka biseduar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend dhe rajon si dhe për mundësinë e rritjes së bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona. Haradinaj ka njoftuar delegacionin gjerman për…

Mbi 1 miliard euro pasuria e politikanëve të Kosovës

Pasuria e kabinetit qeveritar, por edhe e deputetëve të Kuvendit të Kosovës kalon shifrën prej 1 miliard eurosh. Prej tyre vetëm një ministër dhe dy deputetë kanë deklaruar rreth 925 milionë euro pasuri. Deklarimi i pasurisë së zyrtarëve të lartë publikë në Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit (AKKK) ka nxjerrë në pah faktin se sa të…

1 2 3 322