Browsing: Maqedoni2

Kosova heq taksën ndaj Maqedonisë së Veriut

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës ka hequr taksën e vendosur për Maqedoninë e Veriut. Më 16 gusht të këtij viti Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës kishte vendosur taksë për importin e mjaltit natyral dhe për patatet nga Maqedonia e Veriut. Mirëpo, sot ministri në detyrë i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala,…

Ish-kandidati për president të Maqedonisë, Blerim Reka del në përkrahje të Vetëvendosjes

Ish-kandidati për president të Maqedonisë Veriore, Blerim Reka sot është takuar me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Kurti e priti në takim Rekën, ky i fundit i tregoi se e mbështet Lëvizjen Vetëvendosje, transmeton Indeksonline. Në postimin e tij, Kurti tregoi se me Rekën u pajtuan që është koha për tranzicion post-korruptiv të rajonit.…

5-vjeçari nga Maqedonia niset për në Haxh

Si në vendet tjera në mbarë botën, edhe në vendet e rajonit besimtarët myslimanë shprehin interesin e tyre për të kryer Haxhin. Qindra haxhinj nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Kosova gjatë javës së ardhshme të ndarë në grupe do të nisen për në vendet e shenjta për të kryer një nga pesë kushtet e…

Në Maqedoninë e Veriut për herë të parë një shqiptar bëhet komandant brigade

brigade Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka shkarkuar nga pozitat gjashtë pjesëtarë të ARM-së të cilët në muajin shkurt ishin ngritur në detyrë nga paraardhësi i tij Gjorge Ivanov. Vendimi i Pendarovskit ka ardhur pas konstatimit të Komisionit kundër korrupsionit se vendimet janë joligjore. Sipas antikorrupsionit, vendimet që janë marrë në 25 shkurt,…

Tërmet në Maqedoninë e Veriut, ndjehet edhe në Shkup

Rrjeti telemetrik seizmologjik në Republikën e Maqedonisë Veriore me qendra në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë që mirëmbahet nga Qendra Seizmologjike pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup, sonte në orën 21.17 minuta, ka regjistruar tërmet me epiqendër 120 kilometra në juglindje të Shkupit. Tërmeti ka qenë me magnitudë 2.1 ballë sipas shkallës së Rihterit, ndërsa…

1 2 3 6