Browsing: Shqipëri2

Pesë vite nga droni shqiptar në Beograd

Më 14 tetor të vitit 2014, në orën 21: 27 është ndërprerë ndeshja Serbi-Shqipëri që luhej në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian France 2016. Ndërprerja ishte paralajmëruar po thuaj që para fillimit: Ishte ndaluar pjesëmarrja e tifozëve të Kombëtares shqiptare në Beograd, ndërsa tifozët serbë në stadium me fishkëllima e britma penguan intonimin normal…

Sërish tërmet në Durrës

Një tjetër tërmet ka goditur sot Shqipërinë. Sipas IGJEUM, lëkundjet e tërmetit janë regjistruar në veri të Durrësit me magnitudë 3.6 dhe me epiqendër në Detin Adriatik. Lëkundje ka pasur edhe gjatës ditës së djeshme, por fatmirësisht kanë qenë të lehta dhe pas pasoja, shkruan BW. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë dhe Ujit, edhe ditën…

Tjetër tërmet godet Shqipërinë mëngjesin e sotëm

Në orët e para të mëngjesit të sotëm një tjetër lëkundje tërmeti ka goditur Shqipërinë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në orën 05:22 ka pasur lëkundje të tokës 10 km në veri të Durrësit. Tërmeti ka qenë me magnitudë 3.4 Ballë. Nga dita e shtunë ku në Shqipëria ra tërmeti më i…

T.ërmeti në Tiranë/ Mjeket nuk e lënë katin e 4, për beben në reanimacion

Shumë bebe të shtruara në repartin e terapisë intensive, pas t.ërmeteve u zhvendosën në një ambient të katit të parë të SUOGJ, Mbretëresha Geraldinë. Por një bebe ishte e pamundur ta zhvendosej, pasi rr.ezikonte. Një mjeke dhe dy infermiere kanë qëndruar pranë foshnjës së vogël në katin e katërt të maternitetit, pavarësisht l.ëkundjeve nga t.ërmeti.“Pune…

Shpërthen pompa e derivateve në Lezhë, gjashtë persona të lënduar

Mbrëmjen e sotme një karburant ka shpërthyer në afërsi të kryqëzimit të Shënkollit në Lezhë. Flakët kanë përfshirë pothuajse të gjithë karburantin. Gjashtë persona kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi i një karburanti në afërsi të kryqëzimit të Shënkollit, në Lezhë. “Zjarrfikset kane vene nen kontroll zjarrin te karburanti. Eshte shmangur plotesisht rreziku i perfshirjes…

Tërmeti i fuqishëm shkund trevat shqiptare

Pas Shqipërisë, tërmetet e forta kanë shkundur edhe dy komuna të Kosovës. Sipas të dhënave të faqes të specializuar për tërmete All Quakes – EMSC, bëhet e ditur se Prizreni është goditur me tërmet 4.2 ballë të shkallës Rihterit, ndërsa Dragashi me 3.9 ballë. Ndërkohë tërmeti në Shqipëri ishte 4.1 ballë të shkallës Rihterit dhe…

Shqipëria krijon ligj të ri për shtetësinë, pasaporta edhe për kosovarët?

Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave në Shqipëri, më 31 korrik, është miratuar projektligji i ri “Për Shtetësinë”. Në projektligjin që do t’i dorëzohet Parlamentit ka disa ndryshime thelbësore, siç është Neni 6 ku parashikohet “Fitimi i shtetësisë me origjinë”. Aty parashikohet: 1.Shtetësia shqiptare fitohet nga i huaji, të paralindurit e të cilit kanë origjinën…

1 2 3 5